Delegacja Dyrektorów Agencji Płatniczych UE z wizytą w SGGW

6 maja 2025 r. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie gościła uczestników 57. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych Unii Europejskiej. Wizyta w SGGW stanowiła jeden z punktów programu wydarzenia, które odbywało się 5–7 maja w Warszawie, w związku z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Konferencja Dyrektorów Agencji Płatniczych UE
Konferencja Dyrektorów Agencji Płatniczych UE to forum, gromadzące przedstawicieli agencji płatniczych państw członkowskich i krajów kandydujących do UE, a także reprezentantów instytucji unijnych, takich jak Komisja Europejska, Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Spotkania te odbywają się dwa razy do roku i poświęcone są wymianie doświadczeń oraz analizie najważniejszych aspektów wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Organizatorem 57. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych UE była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 6 i 7 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie przedstawiciele europejskich Agencji Płatniczych dyskutowali m.in. o zwalczaniu nadużyć finansowych w obszarze wydatków na rolnictwo w UE. Ważnym punktem w agendzie konferencji, z uwagi na wydarzenia ostatnich tygodni – pryszczycę i ptasią grypę, był wątek bezpieczeństwa żywnościowego. Prezentację na temat „Bezpieczeństwo żywności. Ujęcie interdyscyplinarne” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Anusz, Kierownik Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW. W programie konferencji znalazły się również warsztaty i część plenerowa w obiektach SGGW.
Wizyta w Sadzie Doświadczalnym SGGW i Centrum Medycyny Translacyjnej
Wizyta w SGGW miała na celu zaprezentowanie uczelni jako nowoczesnego ośrodka akademickiego i badawczego, wspierającego administrację publiczną oraz sektor rolny w realizacji polityk opartych na innowacji, precyzji i zrównoważonym rozwoju. Delegacja odwiedziła m.in. Sad Doświadczalny Instytutu Nauk Ogrodniczych „Wilanów”, gdzie prof. dr hab. inż. Kazimierz Tomala, Kierownik Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW przedstawił gościom najnowsze technologie wspierające sadownictwo.
W centrum uwagi znalazły się bezzałogowe statki powietrzne oraz systemy autonomicznej jazdy. Pokazano m.in. dron DJI Agras T50, wykorzystywany w precyzyjnym opryskiwaniu i nawożeniu, który dzięki dużej nośności i zaawansowanej nawigacji zwiększa efektywność prac agrotechnicznych przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia środków ochrony roślin. Zaprezentowano także system Auto Drive firmy GOtrack, który umożliwia autonomiczną jazdę ciągników i integrację z maszynami towarzyszącymi, takimi jak opryskiwacze i kosiarki. Ważnym elementem programu była prezentacja nowoczesnych metod przechowywania owoców – od optymalnego terminu zbioru, przez blokowanie receptorów etylenu, po zastosowanie Dynamicznie Kontrolowanej Atmosfery, co pozwala wydłużyć okres dostępności owoców wysokiej jakości. Zwieńczeniem wizyty w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilnowie, była degustacja cydru wyprodukowanego z czerwonomiąższowych jabłek klonu wyhodowanego w SGGW. Zarówno jabłka, jak i sam cydr powstały z wykorzystaniem potencjału naukowego i technologicznego uczelni, stanowiąc przykład zastosowania badań i innowacji w praktyce. Rozwiązania przedstawione podczas spotkania w Wilanowie wpisują się w kierunek zrównoważonego i nowoczesnego sadownictwa, wyznaczając nowe standardy w zakresie precyzyjnej produkcji owoców.
Następnie delegacja udała się do Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW. Jednego z najnowocześniejszych kompleksów naukowo-badawczych w Polsce, gdzie prowadzone są interdyscyplinarne badania z pogranicza weterynarii, medycyny i biotechnologii. Profesor dr. hab. Zdzisław Gajewski, Kierownik Jednostki Międzyinstytutowej, Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW przybliżył delegacji specyfikę prowadzonych badań i oprowadził po Centrum.
Wieczorem goście wzięli udział w uroczystej kolacji z udziałem prof. dr. hab. Michała Zasady, Rektora SGGW oraz dr. hab. Marty Mendel, prof. SGGW, Prorektor ds. umiędzynarodowienia. W spotkaniu uczestniczyli dr Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dr Wojciech Legawiec, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kolacja była okazją do nieformalnych rozmów i dalszej wymiany doświadczeń. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW.
Udział SGGW w programie 57. Konferencji Dyrektorów Agencji Płatniczych UE stanowi wkład uczelni w dialog dotyczący wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej. Prezentacja zaplecza badawczego oraz innowacyjnych rozwiązań opracowywanych na uczelni sprzyja rozwijaniu współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie rolnictwem w Europie.