Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi. Wiejskość – czym jest dzisiaj?

„Rolnictwo może być ciekawym zawodem, przynoszącym dobre dochody, a wieś – dobrym miejscem do życia” – podkreślał rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada podczas panelu dyskusyjnego.
W dniach 8–10 maja 2025 roku w Poznaniu odbył się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z kluczowych wydarzeń kongresu był panel dyskusyjny zatytułowany „Poza dużymi miastami”, który odbył się 9 maja 2025 roku.
Panel poświęcony był zagadnieniom związanym z rozumieniem pojęcia wiejskości, podejściem rolników do ziemi, popularnością kierunków rolniczych na uczelniach oraz wizerunkiem wsi i rolnika. Dyskusję moderowała Wanda Chmielewska-Gill z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wśród uczestników panelu znaleźli się:
- Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi;
- prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
- Bronisław Komorowski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
- Eugeniusz Grzeszczak, Łowczy Krajowy, były wicemarszałek Sejmu RP;
- Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Udział Rektora SGGW, prof. dr hab. Michała Zasady, w tym panelu podkreśla zaangażowanie naszej uczelni w kształtowanie współczesnego obrazu wsi oraz w rozwój edukacji rolniczej w Polsce. Jego obecność w gronie ekspertów stanowi wyraz uznania dla wkładu SGGW w rozwój obszarów wiejskich i edukacji rolniczej.
Kształcenie wyższe w zawodzie rolnika
Prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przytoczył dane, zgodnie z którymi coraz mniej młodzieży, wybierając studia, decyduje się na kierunki rolnicze. Tymczasem rolnictwo potrzebuje wykwalifikowanych kadr.
„Potrzebna jest modyfikacja programu nauczania na kierunkach rolniczych, tak aby studenci dostali to, czego dziś potrzebują. Młodzież ze wsi i małych miasteczek bardzo chętnie wybiera jako kierunki kształcenia ekonomię, finanse, zarządzanie czy logistykę – to, co jest potrzebne w rolnictwie nowoczesnym i w otoczeniu rolnictwa” – podkreślał rektor Zasada.
Odczarowanie wizerunku wsi i rolnika
Jak podkreśliła moderator panelu Wanda Chmielewska-Gill, odczarowanie wizerunku wsi i rolnika jest jednym z najważniejszych celów tego Kongresu. Rektor SGGW Michał Zasada podkreślił, że jednym z powodów niedostatecznego zainteresowania studentów kierunkami rolniczymi jest właśnie postrzeganie wsi i zawodu rolnika.
„Praca rolnika nadal jest w polskim społeczeństwie postrzegana jako mało atrakcyjna, podobnie jak zamieszkanie na wsi. Dlatego zadaniem uczelni kształcących na kierunkach rolniczych i rządu jest odczarowywanie tego wizerunku wsi i rolnika. Musimy pokazywać, że rolnictwo może być ciekawym zawodem, przynoszącym dobre dochody, a wieś – dobrym miejscem do życia” – mówił rektor SGGW.
Więcej informacji na temat panelu „Poza dużymi miastami” można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.