Inżynieria i gospodarka wodna
przedmioty rekrutacyjne:
matematyka albo fizyka, albo chemiauzyskany tytuł: inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 60
początek zajęć: semestr zimowy
czas trwania studiów: 3.5 roku (7 semestrów)
rekrutacja:
- dyplom inżyniera studiów I stopnia kierunku inżynieria i gospodarka wodna, budownictwo;- dyplom inżyniera innego pokrewnego kierunku studiów I stopnia, dla którego efekty uczenia się są zbieżne z efektami oczekiwanymi od kandydatów; jeżeli zbieżność ta jest niepełna, student zobowiązany będzie do uzupełnienia braków kompetencyjnych poprzez zaliczenie wskazanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przedmiotów, w wymiarze nieprzekraczającym 30 ECTS, który jest granicą dopuszczalnej zbieżności;
- w przypadku liczby kandydatów przekraczającej limit przyjęć, w pierwszej kolejności (na podstawie średniej ocen ze studiów I stopnia) przyjmowani będą absolwenci studiów I stopnia kierunku inżynieria i gospodarka wodna, w drugiej kolejności (na podstawie średniej ocen ze studiów I stopnia) absolwenci innych kierunków.
uzyskany tytuł: magister inżynier
STACJONARNE
przewidywany limit przyjęć: 30
początek zajęć: semestr letni
czas trwania studiów: 1.5 roku (3 semestry)
(kierunek w j. angielskim – przewidywany
limit miejsc 15)
Opis kierunku
Kierunek kształci specjalistów z zakresu zaopatrzenia w wodę na potrzeby komunalne, przemysłowe i rolnicze oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego i łagodzenia skutków suszy. W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak m.in.: hydrologia, chemia wody i gleby, hydraulika i hydrodynamika, mechanika gruntów, inżynieria wodno-melioracyjna, budownictwo wodne, ochrona przed powodzią, ekologia wód, wodociągi i kanalizacje, zintegrowana gospodarka wodna. Studenci uczą się rozwiązywać problemy gospodarki wodnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska i szeroko rozumianymi potrzebami społecznymi. Zdobywają wiedzę procesową z zakresu kształtowania zasobów wodnych, konstrukcyjną – pozwalającą realizować obiekty i systemy hydrotechniczne oraz przyrodniczą – zapewniającą zachowanie równowagi ekologicznej. Absolwenci znajdują zatrudnienie w zarządach gospodarki wodnej, przedsiębiorstwach budownictwa wodnego, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, biurach projektów i doradztwa, instytucjach i urzędach administracji terytorialnej, obiektach energetyki wodnej, działach ochrony środowiska i przygotowania produkcji w dużych obiektach przemysłowych.
Perspektywy zawodowe
Potencjalnymi miejscami pracy dla absolwentów są:
• Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
• przedsiębiorstwa wykonawcze budownictwa wodnego i wodno-melioracyjnego,
• przedsiębiorstwa wykonawcze budownictwa komunalnego i przemysłowego,
• biura projektów,
• firmy konsultingowe,
• narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
• przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej,
• firmy związane z energetyką wodną,
• instytucje edukacyjne i instytuty naukowe.