Zakładanie Spółki Spin-Off

 

Czym jest spin-off? 

Spin-off to przedsiębiorstwo założone w celu komercjalizacji innowacyjnych technologii. Jest wydzielone z instytucji-matki (w naszym przypadku SGGW), ale z uwagi na możliwość łatwej koncentracji na wąskim obszarze działań, zyskuje dużą przewagę rynkową. Jako „odłamek” instytucji-matki zyskuje prawa do posługiwania się logo Uczelni. 

 

Po co zakładać spin-off? 

Wiele technologii można zbadać w ramach finansowania Uczelni tylko do pewnego etapu. Aby dokończyć badania i rozpocząć komercjalizację technologii niezbędne jest pozyskanie środków zewnętrznych niejednokrotnie znacząco przewyższające możliwości struktur wewnętrznych SGGW. Inwestorzy nie mają możliwości inwestowania w szeroko pojętą Uczelnię – mogą i chcą za to inwestować w prężnie rozwijające się spółki, skupiające się na jednym projekcie – w spin-offy. W zamian za udziały w spółce są gotowi wesprzeć spin-offa finansowo i umożliwić rozbudowanie go w przynoszącą zyski firmę.  

Ponadto, większość grantów wdrożeniowych otrzymują przedsiębiorstwa. Dużo trudniej jest uzyskać jakiekolwiek dofinansowanie na badania lub wdrożenie gotowej technologii bez założenia wyspecjalizowanej spółki. 

 

Jak założyć spin-off? 

  1. Najważniejsza do założenia spin-off jest technologia, na podstawie której można oferować usługi na rynku. Usługami nie musi być wykorzystanie gotowego produktu, mogą być to także np. usługi badawcze.  
  2. Należy przedstawić technologię spółce celowej SGGW – InnoTech4Life – zapraszamy na konsultację mailową lub osobistą, aby wstępnie ocenić szanse komercjalizacji projektu lub poszukać rozwiązań na zwiększenie potencjału rynkowego technologii. 
  3. Zostaje Państwu przydzielony pracownik spółki, który pomoże Państwu we wszystkich kolejnych etapach – broker technologii.  
  4. Razem z InnoTech4Life zostaje przygotowany plan działania spółki spin-off, biznesplan oraz prezentacja planów rozwoju spółki, która jest niezbędna do pozyskania inwestorów. 
  5. Uczelnia przystępuje do nowo założonej spółki. 
  6. U notariusza zostaje podpisana umowa spółki między Naukowcem/Zespołem, a Spółką Celową SGGW – InnoTech4Life. 
  7. Spółka zostaje zarejestrowana z KRS i może rozpocząć działalność.  

Zapraszamy do kontaktu ze Spółką Celową SGGW – Innotech4Life – nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji. 

https://www.innotech4life.pl/ 
biuro@innotech4life.pl 
ul. Nowoursynowska 166, bud. 8, pok. 119 

02-787 Warszawa