Pamięci dr. Józefa Rokoszy – uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

29 kwietnia 2025 roku na terenie starego kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej dr. Józefa Rokoszę – wybitnego dendrologa, szanowanego wykładowcę akademickiego, oddanego opiekuna ursynowskiej zieleni oraz przyjaciela wielu pokoleń studentów i pracowników uczelni.
Postać Pana Doktora wspominali z serdecznością i uznaniem: dyrektor Instytutu Nauk Ogrodniczych dr hab. Dariusz Wrona, prof. SGGW, który zaprezentował sylwetkę doktora Józefa Rokoszy, współpracownicy oraz przyjaciele. W imieniu Jego Magnificencji Rektora SGGW pamiątkową tabliczkę umieszczoną przy dębie szypułkowym „Józef”, rosnącym przy budynku nr 8, odsłonił prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko.
„Spotykamy się dziś, aby uhonorować Pana doktora Józefa Rokoszę – szanowanego i cenionego nauczyciela i wychowawcę pokoleń ogrodników, architektów krajobrazu i szkółkarzy, wybitnego dendrologa, znawcę i miłośnika roślin, niestrudzonego opiekuna ursynowskiego parku, który współtworzył z profesorami Alfonsem Zielonko i Włodzimierzem Senetą.
Pan dr Józef Rokosza słynął ze swojej miłości do drzew, którymi interesował się już jako młody chłopiec. I to wokół dendrologii koncentrowało się Jego życie naukowe. Jego pasją były drzewa, których biologię studiował i które z pietyzmem przez lata pielęgnował, „zaszczepiając” swoją wielką miłość do przyrody nie tylko studentom.
Wszyscy, którzy mieli szczęście poznać czy spotkać Pana Doktora na terenie kampusu, zapamiętają Go jako serdecznego i uśmiechniętego człowieka, który z entuzjazmem dzielił się swoją wiedzą i któremu codzienna praca sprawiała radość i satysfakcję.
Jego nazwisko już zawsze kojarzone będzie z tym urokliwym drzewostanem, który cieszy nasze oczy, jak miłorząb, przed laty posadzony przez doktora Józefa Rokoszę, czy nazwany Jego imieniem dąb.
Jak przystało na wyjątkową osobowość, Pan dr Józef Rokosza obok prac naukowych i skryptów tworzył również fraszki, które znajomi nazywali „rozkoszkami” i które – tak jak On – często wywoływały uśmiech i niosły pozytywne przesłanie. Przytoczę jedną, trochę nostalgiczną, i z zawartą w niej myślą doktora Józefa Rokoszy Państwa pozostawię…” – mówił prof. dr hab. Tomasz Okruszko.
Promykiem słońca dla mnie jesteś,
Wielkie serce kryjesz w sobie.
Życie daj nam czas.
Życie nie kpij z nas,
Bo masz tylko jeden raz.
„Doktor Józef Rokosza był postacią niezwykle zasłużoną dla społeczności akademickiej. Dzięki jego zaangażowaniu i pasji do dendrologii powstały liczne nasadzenia drzew, które dziś współtworzą charakter zielonego kampusu SGGW. Park przy Rektoracie – z licznymi dębami, miłorzębami i innymi gatunkami – to w dużej mierze jego dzieło.
Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale też mentorem i wychowawcą, który inspirował i zachęcał młodych ludzi do odkrywania piękna przyrody. Uwielbiany przez studentów, szanowany przez kolegów, aktywny w integracji środowiska absolwenckiego – dr Józef Rokosza pozostanie w pamięci wielu pokoleń jako człowiek życzliwy, pełen pasji i oddania swojej misji.” – mówił dr hab. Dariusz Wrona, prof. SGGW.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, w tym prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. inż. Marcin Gołębiewski, kanclerz SGGW dr inż. Władysław W. Skarżyński, dziekani wydziałów, dyrektorzy instytutów, a także licznie zgromadzeni pracownicy, studenci i absolwenci.