Komórkowa terapia raka trzustki
Celem projektu jest opracowanie innowacji produktowej w postaci terapii MDC-PAN kandydata „first in class” na innowacyjną terapię komórkową trzustki (do I fazy Badań Klinicznych), j do dalszego rozwoju przez duże firmy farmaceutyczne.
Projekt będzie realizowany na podstawie umowy konsorcjum zawartej pomiędzy Liderem konsorcjum – Cellis Sp. z o.o. oraz konsorcjantem – Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Podstawą naukową projektu jest opracowana przez Cellis unikalna komórkowa terapia przeciwnowotworowa – MDC. Na badanie molekularnych podstaw odkrytego mechanizmu otrzymano trzy prestiżowe granty European Research Council. W 2018 r. ERC określił to odkrycie jednym z 10 najważniejszych w ostatnich 10 latach.
Zakres projektu obejmuje zadania:
Badania przemysłowe:
Wytworzenie i zwalidowanie kompleksów Ft-lek w formulacji MDC, w terapii raka trzustki in vitro
Przygotowanie makrofagów do badań in vitro oraz zbadanie skuteczności in vitro nowoopracowanych kompleksów
Przygotowanie makrofagów i załadowanie ich wybranym kompleksem w celu walidacji skuteczności terapii in vivo
Określenie maksymalnej dawki kandydata na lek – MDC-PAN, weryfikacja efektywności działania MDC-PAN w modelu raka trzustki i zbadanie biodystrybucji leku
Prace rozwojowe:
Produkcja kandydat na lek do badań toksykologicznych oraz produkcja MDC-PAN w standardzie GMP do I fazy Badań Klinicznych
Zbadanie właściwości toksykologicznych MDC-PAN in vivo oraz przygotowanie aplikacji do Regulatora
Wykonanie badania klinicznego dla MDC-PAN fazy I u pacjentów z rakiem trzustki.
Głównym przeznaczeniem innowacji będącej przedmiotem projektu jest podniesienie poziomu zdrowia społeczeństwa. Celem terapii MDC-PAN jest znaczna poprawa rokowań u pacjentów z całego świata chorych na raka trzustki. Z uwagi na brak skutecznej terapii pacjenci mają bardzo niepomyślne rokowania związane z niskim wskaźnikiem przeżycia i mające negatywny wpływ na pacjenta, co często wpływa na decyzję o podjęciu dalszego leczenia i poważnie wpływa na jakość życia. Nowa terapia MDC-PAN znacznie poprawi rokowanie pacjentów z rakiem trzustki i ma potencjał do całkowitego wyleczenia śmiertelnie chorych.
Wyniki badań przedklinicznych terapii na różnych modelach nowotworowych (w tym raka trzustki) w porównaniu do innych rozwijanych terapii wskazują, że może ona zrewolucjonizować postępowanie u tych pacjentów. Mechanizm działania terapii ma potencjał na uzyskanie długotrwałej odpowiedzi immunologicznej chroniącej przed wznową, a brak wznowy i przerzutów to mniejsze koszty społeczne związane z leczeniem raka trzustki .
W ramach realizacji projektu dla części realizowanej przez SGGW w Warszawie zostaną zakupione m.in. odczynniki badawcze, drobny sprzęt laboratoryjny, materiały zużywalne oraz leukopaki.
Wielkość rynku rakiem trzustki w 2023r. wynosiła 2,8 mld USD. Główny pod typ tej choroby – gruczolakorak przewodowy trzustki (ang. PDAC) ma jeden z najniższych wskaźników przeżywalności wśród najczęstszych typów nowotworów na świecie. W 2020r. na świecie odnotowano 495 773 nowych przypadków i 466 003 zgonów z powodu PDAC. 5-letni wskaźnik przeżycia wyniósł ok. 11% (WCRF International Pancreatic, 2023). Konieczne jest wydłużenie całkowitego czasu przeżycia, bo obecna mediana całkowitego czasu przeżycia wynosi 5-7 miesięcy.
Ze względu na charakter, skuteczność i bezpieczeństwo MDC-PAN może być zastosowana w I i II linii terapii, co wpłynie znacząco na wzrost całkowitego przeżycia wśród pacjentów PDAC. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grupy docelowej zaoferujemy efektywną i bezpieczną terapię MDC-PAN, która będzie efektem niniejszego projektu
Czas trwania projektu – 01.01.2025- 31.12.2029
Wartość projektu– 40 900 414,58 zł
Dofinansowanie projektu – 22 343 730,25 zł
Mechanizm umożliwiający zgłaszanie niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP
Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (zgłoszenie w każdej z poniższych form odnosi takie skutki, jakby było przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej – w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej ePUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
