Home / Rekrutacja / Studia I, II stopnia, jednolite magisterskie / Studia w języku polskim / II stopnia / Niestacjonarne / Dokumenty / Cudzoziemcy
Cudzoziemcy
Dokumenty wymagane od kandydatów na studia II stopnia niebędących obywatelami polskimi
- Ankieta osobowa (wydruk na podstawie formularza rejestracyjnego z Systemu Obsługi Kandydatów).
- Poświadczona przez SGGW: kopia dyplomu ukończenia studiów (do czasu otrzymania dyplomu – zaświadczenie o ukończeniu studiów wraz z numerem dyplomu, oceną na dyplomie oraz datą egzaminu dyplomowego) lub oryginał dyplomu uzyskanego poza granicami RP, który uprawnia do kontynuacji kształcenia na studiach wyższego poziomu w kraju jego wydania, zgodnie z zapisami art. 191a ust. 3 i 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub uprawnia do kontynuacji kształcenia na podstawie umowy międzynarodowej, lub został uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi w drodze nostryfikacji.
- Kserokopia suplementu do dyplomu, oficjalnego transkryptu zawierającego wykaz ocen oraz przedmiotów realizowanych podczas całego toku studiów (należy okazać oryginał do wglądu).
- Kserokopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego (należy okazać oryginał do wglądu).
- Oświadczenie o spełnianiu warunków do odbywania studiów na zasadach bez odpłatności (dotyczy kandydatów na studia stacjonarne w jezyku polskim, którzy posiadają uprawnienia do odbywania studiów na zasadach bez odpłatności, oświadczenie dostępne jest w Systemie Obsługi Kandydata).
- Dokument potwierdzający uprawnienia do podejmowania i odbywania studiów na zasadach bez odpłatności (dotyczy kandydatów na studia stacjonarne w jezyku polskim posiadajacych dokument uprawniający do odbywania studiów na zasadach bez odpłatności, dokument należy okazać do wglądu przy składaniu dokumentów).
- Ważny paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość kandydata (dokument należy okazać do wglądu przy składaniu dokumentów).
- Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy (dotyczy kandydatów zakwalifikowanym do przyjęcia na kierunki studiów, na które tego typu zaświadczenie jest wymagane).
- Oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego na okres kształcenia w Polsce, np. polisy ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejskej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
- Aktualna kolorowa fotografia na papierze, zgodna z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, w formacie 35 mm (szerokość) na 45 mm (wysokość) oraz taka sama fotografia cyfrowa dołączona do internetowego formularza rejestracyjnego, w rozdzielczości 236 x 295 pikseli.
- Dokument poświadczający polskie pochodzenie (jeśli kandydat posiada taki dokument, ma obowiązek okazać oryginał do wglądu).
- Kandydaci na studia drugiego stopnia (absolwenci polskich uczelni) oczekujący na wydanie dyplomu składają „zaświadczenie dla kandydatów na studia II stopnia w SGGW” zawierające informacje o ukończonych studiach (WZÓR zaświadczenia dla kandydatów, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie w innych uczelniach niż SGGW).
- Dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL (dotyczy kandydatów, którym nadano taki numer w polskim urzędzie, dokument należy okazać do wglądu przy składaniu dokumentów).
-
Dokumenty potwierdzające uprawnienia do odbywania studiów na zasadach bez odpłatności
- ważna Karta Polaka;
- decyzja w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
- karta pobytu stałego w Polsce;
- karta pobytu rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej wydana na terytorium Polski;
- karta pobytu status uchodźcy nadany w Polsce;
- karta pobytu ochrona czasowa na terytorium Polski;
- karta pobytu ochrona uzupełniająca udzielona na terytorium Polski;
- karta pobytu czasowego wydana na terytorium Polski w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2020 r, poz. 35), należy przedstawić decyzję o przyznaniu karty w celu sprawdzenia podstawy prawnej;
- paszport lub inny dokument tożsamości potwierdzający obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konferencji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz dokument potwierdzający fakt zamieszkania na terytorium Polski;
- certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999r. o języku polskim (Dz. U. z 2019r. poz. 1480 z późn. zm.), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego http://certyfikatpolski.pl/
- akt małżeństwa z obywatelem Polskim, akt stanu cywilnego potwierdzające fakt bycia wstępnym lub zstępnym obywatela Polski oraz dokument potwierdzający fakt zamieszkania na terytorium Polski.
-
Potwierdzenie znajomości języka polskiego
Do postępowania kwalifikacyjnego na studia prowadzone w języku polskim może być dopuszczony cudzoziemiec, który posiada udokumentowaną znajomość języka polskiego. Dokumentami potwierdzajacymi znajomość języka polskiego są:
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowującego do podjęcia studiów w języku polskim w jednostkach wskazanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, między innymi:
- Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, Uniwersytet Łódzki -> www.sjpdc.uni.lodz.pl;
- Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie -> www.cjkp.umcs.lublin.pl;
- Szkoła Jezyka i Kultury Polskiej, Uniwersytet Jagielloński -> https://polishstudies.uj.edu.pl/
- Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kosciuszki -> http://www.mck.pk.edu.pl/pl
- Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, Politechnika Wrocławska -> www.sjo.pwr.wroc.pl;
- certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego http://certyfikatpolski.pl/,
- świadectwo ukończenia szkoły średniej bądź dyplom ukończenia studiów z polskim językiem wykładowym,
- dokument potwierdzający zdanie egzaminu z języka polskiego na poziomie minimum B2 wydany przez szkołę językową.
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowującego do podjęcia studiów w języku polskim w jednostkach wskazanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, między innymi: