Zasady kwalifikacji na studia drugiego 2024/2025
STUDIA STACJONARNE I NIESTACJONARNE
Kwalifikacja na studia II stopnia polega na sprawdzeniu, czy ukończony kierunek studiów, na podstawie którego kandydat aplikuje na studia drugiego stopnia, jest kierunkiem zbieżnym.
Kierunek zbieżny – określenie to stosujemy w przypadku stwierdzenia, że ukończony kierunek studiów, na podstawie którego kandydat aplikuje na studia, jest taki sam, jak kierunek studiów drugiego stopnia (kontynuacja kształcenia na tym samym kierunku). Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna może uznać również inne kierunki jako zbieżne, co zdefiniowane jest w Załącznik nr 2.
Przykład: kierunkiem zbieżnym dla kierunku rolnictwo, studia drugiego stopnia, jest kierunek rolnictwo ukończony na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić również kandydaci, którzy ukończyli inny kierunek niż określony jako zbieżny, pod warunkiem przystąpienia do weryfikacji efektów uczenia się.
W zależności od kierunku studiów drugiego stopnia weryfikacja zbieżności efektów uczenia się prowadzona jest w następujących formach:
Analizy dokumentów o wykształceniu
Analiza dokumentów o wykształceniu odbywa się na podstawie wgranego do systemu IRK skanu dyplomu i suplementu do dyplomu. Jeżeli w wyniku analizy stwierdzone zostaną rozbieżności efektów uczenia się, student zobowiązany zostanie do uzupełnienia, w trakcie studiów drugiego stopnia, braków kompetencyjnych, poprzez realizację i zaliczenie wskazanych przez komisję przedmiotów (różnic programowych), w wymiarze nieprzekraczającym 30 ECTS (przedmioty realizuje się odpłatnie).
Weryfikacja efektów uczenia się w drodze analizy dokumentów o wykształceniu dotyczy większości kierunki studiów z wyłączeniem kierunków: architektura krajobrazu, ekonomia, finanse i rachunkowość, finanse i rachunkowość w j. angielskim, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie.
Testu kompetencyjnego
Weryfikacja efektów uczenia się w drodze testu kompetencyjnego dotyczy kandydatów, którzy:
- aplikują na studia II stopnia, stacjonarne lub niestacjonarne na kierunki:
– ekonomia
– finanse i rachunkowość
– logistyka
– turystyka i rekreacja
– zarządzanie
– finanse i rachunkowość w j. angielskim (tylko studia stacjonarne), oraz- przystępują do kwalifikacji na podstawie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku innym, niż określony jako zbieżny lub dyplomu zagranicznego.
Testy w rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 przeprowadzone zostaną zdalnie, za pomocą platformy Moodle.
Osoby przystępujące do testów otrzymają instrukcję logowania na platformie Moodle, wysłaną drogą mailową lub poprzez system IRK.
W celu przystąpienia do testu, należy zalogować się do platformy Moodle. Test dostępny będzie w wyznaczonym czasie:
- w dniu __.__.____ r. (dotyczy kandydatów, aplikujących na kierunki: ekonomia, finanse i rachunkowość, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie).
- od godziny 10:00 do godziny 12:00
- dane do logowania do platformy Moodle zostaną wysłane na adresy mailowe kandydatów podane w IRK dzień przed terminem testu.
Informacje o teście:
- Możliwe jest tylko jednokrotne podejście do testu.
- Test składa się z 30 pytań jednokrotnego wyboru, wybranych przez system moodle losowo z bazy pytań właściwych dla kierunku studiów.
- Od momentu uruchomienia testu kandydat ma 30 minut na udzielenie odpowiedzi. Uwaga: jeśli test zostanie uruchomiony później niż o 11:30, czas będzie krótszy (maksymalnie do 12:00).
- Czas pozostały do ukończenia testu będzie wyświetlany po prawej stronie ekranu.
- Na jednej stronie wyświetlane jest jedno pytanie.
- Po przejściu do kolejnego pytania (niezależnie od udzielenia lub nieudzielenia odpowiedzi) nie ma możliwości powrotu do wcześniejszego pytania.
- Do uzyskania możliwe jest 30 pkt, próg zaliczeniowy testu to 12 pkt.
Sprawdzianu kompetencyjnego w formie zadania projektowego
…
Kandydaci, którzy aplikują po kierunku zbieżnym oraz kandydaci, którzy w wyniku weryfikacji zbieżności efektów uczenia się uzyskali pozytywny wynik, w dalszej kolejności kwalifikowani są na podstawie średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów kierunku, na podstawie którego ubiegają się o przyjęcie na studia.
Kandydaci na kierunek studiów architektura, którzy aplikują po kierunku zbieżnym oraz kandydaci z dyplomem zagranicznym uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w kraju wydania, uzyskanym w wyniku ukończenia studiów na kierunku architektura, którzy w wyniku weryfikacji zbieżności efektów uczenia się uzyskali pozytywny wynik, w dalszej kolejności kwalifikowani są na podstawie oceny na dyplomie, a następnie średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów kierunku, na podstawie którego ubiegają się o przyjęcie na studia.
Przystąpienie kandydata do postępowania rekrutacyjnego obejmuje:
- rejestrację w systemie IRK i zapisane się na kierunek studiów,
- wniesienie opłaty rekrutacyjnej,
- wprowadzenie do systemu IRK średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów kierunku, na podstawie którego kandydat ubiega się o przyjęcie na studia,
- w przypadku kandydatów z zagranicznym dyplomem: zamieszczenie w systemie IRK skanu dyplomu i suplementu wraz z legalizacją lub apostille (dyplom zagraniczny musi mieć nadany, przez Komisję Rekrutacyjną, status zaakceptowany); zamieszczenie w systemie IRK skanu tłumaczenia przysięgłego zagranicznego dyplomu oraz suplementu do dyplomu – dotyczy dokumentów wydanych w języku obcym innym niż angielski,
- w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia na podstawie dyplomu ukończenia studiów innego kierunku studiów niż kierunek określony jako zbieżny: zamieszczenie w systemie IRK skanu suplementu do dyplomu (oficjalnego dokumentu zawierającego wykaz ocen oraz przedmiotów realizowanych podczas całego toku studiów, uzyskanych punktów ECTS lub ich odpowiedników oraz średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen końcowych z przedmiotów objętych programem studiów),
- w przypadku kandydatów aplikujących na studia prowadzone w języku angielskim: zamieszczenie w systemie IRK skanu certyfikatu znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (certyfikat musi mieć nadany przez Komisję Rekrutacyjną status zaakceptowany) lub przystąpienie do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka,
- w przypadku kandydatów, będących cudzoziemcami, aplikujących na studia prowadzone w języku polskim: zamieszczenie w systemie IRK skanu certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B2 (certyfikat musi mieć nadany przez Komisję Rekrutacyjną status zaakceptowany) lub przystąpienie do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka.