Legalizacja/Apostille

• NA JAKICH ŚWIADECTWACH WYMAGANA JEST LEGALIZACJA LUB APOSTILLE

Legalizacja/Apostille wymagana jest na zagranicznych świadectwach, które uznawane są w drodze decyzji administracyjnej Kuratora Oświaty. Legalizację przeprowadza:

1. konsul Rzeczypospolitej Polskiej, właściwy dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, lub
    2. władze oświatowe państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, lub
    3. akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo.

Jeżeli świadectwo zostało wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną, działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r., należy złożyć świadectwo wraz z umieszczoną na dokumencie albo dołączoną do dokumentu Apostille. Sprawdź, czy Państwo w którego systemie zostało wydane świadectwo jest stroną Konwencji Haskiej:

Poniżej możesz sprawdzić, czy twoje świadectwo zwolnione jest z posiadania legalizacji lub apostille. Jeśli na liście nie ma państwa, w którego systemie edukacji otrzymałeś świadectwo, oznacza to, że legalizacja lub apostille jest wymagane. Zadbaj o legalizację/apostille świadectwa przed przystąpieniem do kwalifikacji.

• NA JAKICH ŚWIADECTWACH NIE WYMAGANA JEST LEGALIZACJA LUB APOSTILLE

Kandydaci posiadający zagraniczne świadectwa wydane w systemach edukacji następujących państw są zwolnione z posiadania legalizacji lub apostille. Są to świadectwa wydane w następujących krajach:

AUSTRALIA, AUSTRIA, BELGIA, BUŁGARIA, CHILE, CHORWACJA, CYPR, CZECHY, DANIA, ESTONIA, FINLANDIA, FRANCJA, GRECJA, HISZPANIA, IRLANDIA, ISLANDIA, IZRAEL, JAPONIA, KANADA, KOLUMBIA, KOREA, KOSTARYKA, LIECHTENSTEIN, LITWA, LUKSEMBURG, ŁOTWA, MALTA, MEKSYK, NIDERLANDY (HOLANDIA), NIEMCY, NORWEGIA, NOWA ZELANDIA, PORTUGALIA, RUMUNIA, SŁOWACJA, SŁOWENIA, SZWAJCARIA, SZWECJA, TURCJA, USA, WĘGRY, WIELKA BRYTANIA, WŁOCHY.

Ponadto, legalizacji lub apostille nie wymaga się od:

• Dyplomu IB (International Baccalaureate), wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie;
    • Dyplomu EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie, zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 3, poz. 10);
    • Świadectw uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, objętych, zawartymi przez Polskę, umowami dwustronnymi o wzajemnym uznawaniu świadectw i dyplomów. Świadectwami tymi są m.in.:

– świadectwa o pełnym wykształceniu średnim wydane na Ukrainie,
    – świadectwa ukończenia szkoły średniej (gaozhong) wydane w Chińskiej Republice Ludowej.