Spotkanie prorektora ds. dydaktyki SGGW ze stypendystkami i stypendystami Ministra Nauki

W Pałacu Rektorskim SGGW odbyło się spotkanie prorektora ds. dydaktyki, prof. dr. hab. Jarosława Gołębiewskiego, z gronem studentek i studentów wyróżnionych Stypendium Ministra Nauki. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, jest nie tylko formą docenienia dotychczasowych sukcesów, ale także impulsem do dalszego rozwoju akademickiego.
– Mam pełne przekonanie, że tak dobrze rozpoczęta kariera naukowa będzie owocowała w kolejne sukcesy – podkreślił prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski, otwierając spotkanie.
W trakcie rozmowy każdy ze stypendystów zaprezentował swoje badania, projekty naukowe i dotychczasowe osiągnięcia. Wystąpienia te ukazały imponujące spektrum zainteresowań i pasji badawczych młodych naukowców, którzy reprezentują różne kierunki studiów realizowanych w SGGW.
Naszymi stypendystkami i stypendystami są:
Inż. Katarzyna Bartoszuk jest studentką studiów II stopnia na kierunku technologia drewna, realizowanym na Wydziale Technologii Drewna. Aktywnie działa w strukturach uczelnianych, będąc członkiem Koła Naukowego Meblarstwa.
W trakcie swojej edukacji akademickiej wykazała się zaangażowaniem zarówno naukowym, jak i organizacyjnym. Była członkiem Komisji stypendialnej, a za szczególne osiągnięcia i angażowanie się w życie uczelni wielokrotnie otrzymała Dyplom Dziekana. Brała udział w licznych konferencjach międzynarodowych, m.in. w Słowacji, Czarnogórze i Albanii.
Studentka jest również autorką i współautorką prac naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach branżowych. Do jej dorobku należą m.in.:
- Influence of the content of recycled artificial leather waste particles in particleboards on their selected properties
Katarzyna Bartoszuk, Anita Wronka
Annals of WULS – SGGW. Forestry and Wood Technology 2023; 121: 124–134
DOI: 10.5604/01.3001.0053.9129
- Utilization of Fibrous Mat Residues from Upholstered Furniture as Sustainable Fillers in Plywood Production, Katarzyna Bartoszuk, Grzegorz Kowaluk, Materials 2024, 17(16):4080, DOI: 10.3390/ma17164080
Inż. Julia Dasiewicz – jako studentka studiów II stopnia technologii drewna i wiceprezeska Koła Naukowego Meblarstwa aktywnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach, prezentując badania zmodyfikowanych tworzyw drzewnych. Jej praca skupia się na tworzeniu płyt drewnopochodnych z dodatkiem różnych naturalnych materiałów lub odpadów w celu ich lepszego zagospodarowania nadając im drugie życie jak i właściwości. Następnie bada te płyty, sprawdzając ich właściwości mechaniczne oraz fizyczne. Realizowany grupowo projekt w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego umożliwił zrealizowanie aktywnie termicznie płyty MDF z dodatkiem materiałów zmiennofazowych (PCM). Dzięki zdolności PCM do magazynowania i oddawania ciepła, takie płyty mogą przyczynić się do chłodzenia pomieszczeń latem, redukując zapotrzebowanie na klimatyzację i tym samym ograniczając emisję gazów cieplarnianych co stanowi globalny problem wymagający rozwiązań. Zamierza kontynuować moje badania na doktoracie, aby dalej szukać lepszych rozwiązań w dziedzinie materiałów drzewnych.
Inż. Weronika Jabłońska – jej zainteresowania naukowe koncentrują się na interdyscyplinarnym zastosowaniu nanobiotechnologii i biologii molekularnej w profilaktyce i diagnostyce chorób zakaźnych i genetycznie uwarunkowanych u zwierząt. Skupia się na innowacyjnych strategiach zwalczania mastitis o etiologii grzybiczej i algalnej u bydła mlecznego. Prowadzi badania nad właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi nanocząstek srebra, miedzi, tlenku cynku, żelaza i platyny wobec patogenów. Celem badań było wskazanie alternatywnych wobec antybiotyków rozwiązań o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie biologicznym.
Równolegle realizowała projekty z zakresu genetyki molekularnej psów domowych w ramach m.in programów „SKN tworzą innowacje”. Jako współautorka opracowywała testy molekularne do wykrywania mutacji w genach DNM1 oraz SLC3A1, odpowiedzialnych odpowiednio za EIC oraz cystynurię. Opracowane przez zespół testy miały charakter wdrożeniowy ukierunkowany na diagnostykę chorób dziedzicznych w obrębie wybranych ras.
Uczestniczyła w projektach obejmujących analizę zmienności genetycznej, histopatologię i badania in silico nad patomechanizmami chorób rzadkich, m.in. amyloidoza czy mukopolisacharydoza. Celem badawczym było zawsze wdrażanie nowoczesnych narzędzi wspierających diagnostykę oraz terapię w medycynie weterynaryjnej.
Inż. Bogumił Łosiewicz – jego zainteresowania badawcze koncentrują się na szeroko pojętej ekotoksykologii oraz fizjologii ryb, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu czynników antropogenicznych, między innymi nanocząstek, na rozwój, morfologię i zdrowie ryb. Badania obejmują analizę stresu środowiskowego, zmian w układzie rozrodczym, profilu enzymatycznym oraz oceny wpływu nowych substancji na organizmy modelowe, m.in. danio pręgowane i gupika. Obecnie opublikowane prace zrealizowane we współpracy dr hab. Maciejem Kamaszewskim prof. SGGW oraz dr inż. Hubertem Szudrowiczem skupiają się głównie na rybach i pozwoliły na realizację pracy inżynierskiej w formie artykułu naukowego. Jednak ryby to nie wszystko więc wraz z Panem profesorem Kamaszewskim stale poszerza wykorzystywane modele badawcze – aktualnie prowadzą doświadczenia toksykologiczne na bezkręgowcach lądowych. Ponadto współpracuje z Zakładem Inżynierii Genetycznej Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego, co pozwala mu rozszerzać zainteresowania badawcze na bydło, owce i ptaki.
Inż. Julia Pawlik – zainteresowania naukowe koncentruje na poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań w zakresie technologii materiałów drewnopochodnych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania surowców wtórnych oraz modyfikatorów procesów wytwórczych. Badania, które przeprowadziła do tej pory, dotyczyły m.in. zastosowania pozostałości poprodukcyjnych z przemysłu mleczarskiego jako alternatywnego spoiwa oraz wpływu środków antyadhezyjnych na właściwości płyt pilśniowych.
Obecnie rozwija te zagadnienia, poszukując nowych kierunków badawczych i praktycznych zastosowań. Otrzymanie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowi dla niej wyjątkowe wyróżnienie i dodatkową motywację do dalszej pracy badawczej.
Inż. Joanna Sękul – studentka studiów II stopnia na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka na Wydziale Technologii Żywności. Aktywnie angażuje się w projekty badawcze, publikuje wyniki swoich badań i uczestniczy w konferencjach naukowych. Głównym tematem jej badań jest obszar związany ze stosowaniem drobnoustrojów jako potencjalnej alternatywy białka w diecie człowieka. Obserwacje związane z aktualną sytuacją na świecie oraz popularna aktualnie tematyka związaną ze zrównoważonym rozwojem zainspirowały ją do poszukiwania różnych mikroorganizmów, które mogłyby stanowić źródło białka, powszechnie nazywanego białkiem mikrobiologicznym. W związku z czym realizuje projekty, w których bada potencjał mikroorganizmów i podłoży do ich hodowli pozyskiwanych z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, a także różne aspekty, przede wszystkim związane z charakterystyką białka mikrobiologicznego. Dodatkowo interesuje się fermentacją mlekową oraz jej zastosowaniem do produkcji żywności funkcjonalnej.
Inż. Bartłomiej Żabowski jest studentem II stopnia technologii drewna na Wydziale Technologii Drewna. Jest również aktywnym członkiem Koła Naukowego Meblarstwa.
Bartłomiej ma na swoim koncie, Dyplom Dziekana za osiągnięcia organizacyjne za rok akademicki 22/23, uczestnictwo w wielu konferencjach międzynarodowych m.in. na Słowacji oraz zdobycie wyróżnienia na 63 zagranicznej międzynarodowej konferencji naukowej SVOC w Zvoleniu, w Słowacji.
Student jest również pomysłodawcą badań oraz współautorem kilku publikacji:
- Selected properties of particleboards made of different cultivars of apple wood particles, Authors: Bartłomiej Żabowski, Grzegorz Kowaluk, Published: 2023-09-28, DOI: 10.5604/01.3001.0054.3093, Issue: Annals of WULS – SGGW., Forestry and Wood Technology 2023; 123 : 131-142
- Selected Physical and Mechanical Properties of Particleboards Manufactured from Plantation Willow and Poplar Wood, Authors: Bartłomiej Żabowski, Anita Wronka, Grzegorz Kowaluk, Published: 07/2024, DOI: 10.20944/preprints202407.1933.v1, License: CC BY 4.0
Profesor Gołębiewski zaznaczył, że stypendia Ministra Nauki to nie tylko nagroda za dotychczasową pracę, ale także ważna motywacja do dalszych działań. – Ministerstwo i SGGW nie tylko nagradzają talenty, ale przede wszystkim je rozwijają – dlatego naszym priorytetem jest dalsze wspieranie Waszych ambicji i pasji naukowych. – dodał prorektor Jarosław Gołębiewski, zwracając się do uczestników spotkania. Sukcesy naszych młodych naukowców są możliwe dzięki wsparciu władz dziekańskich – którzy kierują wydziałami, na których realizujecie Państwo kierunki studiów – obecnych tu prof. Rafała Wołosiaka, prof. Marcina Filipeckiego, prof. Jana Slósarza oraz prof. Piotra Borysiuka. Serdeczne podziękowania kieruję także do opiekunów naukowych naszych stypendystów: prof. Macieja Kamaszewskiego, dr. Huberta Szudrowicza, dr Iwony Szymańskiej, dr Katarzyny Pobiegi, prof. Grzegorza Kowaluka i mgr Anity Wronki, a także do Pani mgr Aleksandry Wasiak z BSS, która dba o sprawny przebieg procesu administracyjnego – dziękował prorektor.
Podsumowując wydarzenie, dr inż. Ewelina Grzegorzewicz, kierownik Biura Spraw Studenckich SGGW, zwróciła się do stypendystek i stypendystów ze słowami uznania – Życzę Państwu inspirujących wyzwań oraz wielu satysfakcjonujących osiągnięć na dalszych etapach naukowej drogi. Niech to stypendium będzie jedynie początkiem świetlanej kariery naukowej i motywacją do dalszego doskonalenia akademickiego warsztatu w naszej Alma Mater.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Spotkanie prorektora ds. dydaktyki ze stypendystkami i stypendystami odbyło się 14 maja 2025 r.
Zdjęcia: Małgorzata Trzak