Spotkanie władz SGGW z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego

27 czerwca w Pałacu Rektorskim SGGW odbyło się spotkanie władz uczelni z przedstawicielami 13 ambasad mieszczących się w Polsce. Celem wydarzenia było zaprezentowanie międzynarodowego dorobku naukowego i badawczego SGGW.
Spotkanie otworzył prof. dr hab. Michał Zasada, rektor SGGW witając gości i podkreślając znaczenie umiędzynarodowienia dla rozwoju uczelni. Następnie głos zabrała dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. umiędzynarodowienia, która zaprezentowała uczelnię oraz omówiła kluczowe inicjatywy i partnerstwa międzynarodowe. W swoim wystąpieniu Pani prorektor podkreśliła udział SGGW m.in. w Euroleague for Life Sciences (ELLS), Sojuszu UNIgreen, European Bioeconomy University oraz ICA – organizacji zrzeszającej europejskie uczelnie przyrodnicze. Zwróciła również uwagę na udział SGGW w Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace oraz wydarzeniach związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych wydarzeń tego roku wymieniła także wizytę laureata Nagrody Nobla, prof. Craiga Mello.
W drugiej części spotkania zaprezentowano wybrane projekty naukowo-badawcze realizowane na uczelni.
Profesor Marcin Kurek z Katedry Techniki i Projektowania Żywności omówił międzynarodowe inicjatywy z zakresu zrównoważonego rolnictwa i żywienia, w których uczestniczy SGGW, w tym:
- Organic Farming Innovations Network Europe – projekt zrzeszający 18 partnerów z 9 krajów, wspierający wymianę wiedzy i innowacji na rzecz rolnictwa ekologicznego;
- SysOrg – inicjatywa badająca w jaki sposób rolnictwo ekologiczne może stanowić model dla zrównoważonych systemów żywnościowych, obejmujących cały łańcuch od produkcji po konsumpcję;
- NSUM – projekt realizowany we współpracy z partnerami z Danii i Niemiec, którego celem jest ocena wpływu zrównoważonych posiłków szkolnych na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci;
- RA Herbs and Flowers – projekt dotyczący oceny ryzyka chemicznego i mikrobiologicznego dzikich roślin jadalnych, realizowany w ramach programu EU-FORA.
Profesor Marcin Kurek wspomniał również o trwających pracach nad uruchomieniem Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych SGGW.
Następnie głos zabrał dr hab. Arkadiusz Przybysz, prof. SGGW z Centrum Badań Klimatu, który zaprezentował temat „Roślinne strategie poprawy jakości powietrza w miastach”, przedstawiając rozwiązania, jakie można wdrażać w aglomeracjach w celu poprawy jakości środowiska.
Profesor Magdalena Daria Vaverková z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Geodezji przedstawiła działalność Instytutu Inżynierii Lądowej, który prowadzi prace m.in. w zakresie zrównoważonego budownictwa i architektury, gospodarki odpadami i obiegu zamkniętego oraz stabilizacji gruntów i zboczy. Wspomniała również o swoim udziale w EXPO 2025, gdzie zaprezentowała innowacyjną metodę kompostowania Kiero.
Po części oficjalnej uczestnicy udali się do ogrodu rektorskiego, gdzie odbyły się rozmowy kuluarowe. To drugie spotkanie władz SGGW z korpusem dyplomatycznym, które powoli staje się tradycją uczelni.