Informacja o Stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2021/2022
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się znaczącymi osiągnięciami:
- naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami
- lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi
Termin przekazania informacji o chęci aplikowania przez studenta SGGW o stypendium Ministra na rok akademicki 2021/2022 – 8 października 2021 r.
Procedura wypełniania/redagowania wniosku
- Student zamierzający aplikować o Stypendium Ministra nie później niż do 8.10.2021 r.zgłasza na adres bss@sggw.edu.pl taką potrzebę wraz z krótkim opisem swoich osiągnięć, skanami dokumentów potwierdzających opisywane osiągnięcia oraz opinią Dziekana lub Prodziekana.
- Pracownik BSS wyznaczony na „redaktora wniosku” uruchamia studentowi (który do 8.10.2021 r. zadeklarował aplikację o Stypendium Ministra) wniosek w systemie ZSUN/OSF oraz zakłada wnioskującemu studentowi konto „redaktora pomocniczego” jego wniosku.
- Do dnia 13.10.2021 r. Student uzupełnia/redaguje swój wniosek w ww. systemie,
- Do dnia 14.10.2020 r. student (redaktor pomocniczy) informuje pocztą elektroniczną (bss@sggw.edu.pl) o zakończeniu edycji wniosku w systemie ZSUN/OSF i dostarcza fizycznie dokumenty do Biura Spraw Studenckich (bud. 8 pok. 4): oryginały (do weryfikacji) oświadczeń oraz dyplomów/potwierdzeń udziału w poszczególnych wydarzeniach/konkursach/konferencjach, które załączył do wniosku (prócz kserokopii stron tytułowych artykułów, czasopism, monografii, materiałów pokonferencyjnych, etc.).
- Po weryfikacji wprowadzonych przez studenta (redaktora pomocniczego) danych, redaktor wniosku (pracownik uczelni) może zgłaszać zastrzeżenia i zwracać się o uzupełnienie wniosku lub go edytować.
- Do dnia 23 października Rektor ocenia wnioski i przekaże je Ministrowi.
Na stronie MEiN znajdują się: instrukcja składania wniosku, wytyczne dokumentowania poszczególnych osiągnięć oraz wzory oświadczeń studenta.
Przy ocenie wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów bierze się pod uwagę znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami lub znaczące osiągnięcia sportowe, uzyskane w okresie studiów od dnia:
- rozpoczęcia studiów – w przypadku studenta studiów pierwszego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich
- rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia – w przypadku studenta studiów drugiego stopnia,
- 1 października roku akademickiego, w którym studentowi przyznano ostatnie stypendium dla studentów albo stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, na podstawie art. 181 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183, z późn. zm.23))
– do dnia 30 września roku, w którym złożono wniosek, z wyłączeniem okresów urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
Kto może wnioskować?
Stypendium może być przyznane studentowi, który w poprzednim roku akademickim zaliczył rok studiów oraz uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim.
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium Ministra tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium Ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat;
Stypendium Ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy (dotyczy również tytułów zawodowych uzyskanych za granicą):
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium ministra nie przysługuje studentom będącym:
- kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
- funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będącym funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie