110 lat ogrodnictwa w SGGW. Jubileuszowa konferencja o tradycji, nauce i odpowiedzialności
Historia, osiągnięcia i wyzwania współczesnego ogrodnictwa były tematem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Ziemia. Roślina. Odpowiedzialność. 110 lat ogrodnictwa w SGGW”, która odbyła się 19-20 czerwca 2026 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowiska naukowego, praktyków oraz partnerów branżowych, dając okazję do uczczenia jubileuszu 110-lecia nauczania ogrodnictwa w SGGW oraz refleksji nad przyszłością tej dyscypliny.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ziemia. Roślina. Odpowiedzialność. 110 lat ogrodnictwa w SGGW” połączyła obchody jubileuszu 110-lecia ogrodnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z debatą nad współczesnymi wyzwaniami stojącymi przed naukami ogrodniczymi.
Konferencję zainaugurowała dr hab. Ewa Zaraś, dziekan Wydziału Ogrodniczego witając gości: dr. Marka Cieślińskiego, dyrektora generalnego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Olgę Flis, zastępcę dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego; Magdalenę Młochowską, zastępcę prezydenta m.st. Warszawy, dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy; Wiolettę Borwańską, dyrektor generalną Głównego Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa; prof. Romana Kierzaka, dyrektora Instytutu Ochrony Roślin-Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu; dr. Sławomira Sowę, dyrektora Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego (IHAR-PIB) w Radzikowie; Dariusza Wiraszka, zastępcę Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa; prof. dr. hab. Michała Zasadę, rektora SGGW; prof. dr. hab. Marcina Gołębiewskiego, prorektora ds. rozwoju; dr. Arkadiusza Gruchałę, kanclerza SGGW; dr hab. Dariusza Wronę, prof. SGGW, dyrektora Instytutu Nauk Ogrodniczych; dr hab. Ewę Mirzwę-Mróz, prof. SGGW, wicedyrektor Instytutu Nauk Ogrodniczych; dr hab. Julitę Rabizę-Świder, prof. SGGW, prodziekan Wydziału Ogrodniczego oraz dziekanów, dyrektorów instytutów SGGW i partnerów konferencji.
Pan Rektor w przemówieniu skierowanym do zgromadzonych osób przypomniał bogatą historię kształcenia ogrodniczego w naszej uczelni. Podziękował emerytowanym i obecnym pracownikom Wydziału za zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju nauk ogrodniczych.
Od ponad wieku Wydział Ogrodniczy jest miejscem, w którym wiedza spotyka się z pasją, a nauka harmonijnie współistnieje z pięknem natury. To tutaj rodziły się idee służące człowiekowi i środowisku, teorie które zmieniały polskie ogrodnictwo i wzbogacały naukę, a kolejne pokolenia uczyły szacunku dla przyrody. Wierzę, że przyszłość Wydziału będzie równie piękna i owocna jak jego historia. – powiedział prof. Michał Zasada.
Dr hab. Ewa Zaraś, dziekan Wydziału Ogrodniczego przygotowała wystąpienie poświęcone 110-letniej tradycji nauczania ogrodnictwa w SGGW, w którym wybrzmiała wspaniała historia – od pierwszych kursów i kierunków studiów po współczesne badania odpowiadające na globalne wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym, ochroną środowiska i zmianami klimatu. W trakcie uroczystości wręczono również dyplomy upamiętniające jubileusz 110-lecia ogrodnictwa w SGGW oraz medale 210-lecia tradycji SGGW.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony był zagadnieniom strategicznym dla rozwoju sektora ogrodniczego. W sesjach plenarnych eksperci przedstawili rolę ogrodnictwa w świecie dynamicznych przemian społecznych, gospodarczych i środowiskowych, a także możliwości wykorzystania teledetekcji i sztucznej inteligencji w ochronie środowiska. Uczestnicy wzięli również udział w panelu dyskusyjnym poświęconym innowacjom, nowym technologiom i wyzwaniom stojącym przed współczesnym ogrodnictwem.
W kolejnej części konferencji poruszono zagadnienia związane z przyszłością produkcji ogrodniczej. Referaty dotyczyły między innymi znaczenia zasobów wodnych dla rozwoju ogrodnictwa oraz zmian zachodzących na rynku ogrodniczym pod wpływem nowych trendów konsumenckich. Ważnym elementem programu była sesja posterowa prezentująca wyniki badań prowadzonych przez naukowców i doktorantów.
Drugiego dnia wydarzania odbyły się równoległe sesje tematyczne poświęcone sadownictwu, roślinom warzywnym i leczniczym oraz ogrodnictwu ozdobnemu. Prelegenci prezentowali wyniki badań dotyczących m.in. jakości owoców, nowoczesnych technologii uprawy winorośli, zastosowania roślin okrywowych w rolnictwie ekologicznym, hodowli nowych odmian warzyw, roślin leczniczych i aromatycznych oraz innowacyjnych metod produkcji ogrodniczej.
Swoje miejsce w programie miały również zagadnienia związane z architekturą krajobrazu i zielenią miejską. Podczas sesji poświęconej ogrodnictwu ozdobnemu przypomniano 90-letnią historię architektury krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym SGGW. Omawiano także rolę ogrodów deszczowych, znaczenie zieleni w zrównoważonym rozwoju miast oraz wykorzystanie nowych technologii w projektowaniu krajobrazu.
Również 20 czerwca odbył się Bal Absolwentów, który poprzedził piknik plenerowy „Noc Kupały u Ogrodników.”
Obchody 110-lecia ogrodnictwa w SGGW były okazją do podsumowania dorobku wielu pokoleń naukowców, nauczycieli akademickich i absolwentów, którzy współtworzyli pozycję uczelni jako jednego z najważniejszych ośrodków nauk ogrodniczych w Polsce. Jubileuszowa konferencja pokazała, że tradycja i doświadczenie mogą być solidnym fundamentem dla dalszego rozwoju innowacyjnego, odpowiedzialnego i zrównoważonego ogrodnictwa.